Home | Virtual FormGuide | Virtual Tipping Team | Cyberhorse Racing Clubs | Virtual Saleyard
blb.gif (108 bytes) trx.gif (807 bytes) brb.gif (108 bytes)
vineh.gif (4503 bytes)
21/03/02 Oakbank Trial Results from Monday
Official trials were held at Oakbank on Monday. The results as provided by the Oakbank Racing Club are as follows:

 

Trial 1 - Hurdle - about 2600m

1 Euclid John Vandermyle Perri Thomas
2 Shutayr Joe Lockyer Patrick Kelly
3 Fairway Game Ken Matson Garry Preston
4 Texan Trader Greg Dunn P Fahy
5 Made For Real SCRATCHED
margin: head by a length time: 2-27.7

Trial 2 - Steeplechase - about 2600m

1 lap 1 Ballata Gordon Richards Jason Wallace
1 lap 2 Shamrock Dancer Karen Byrnes Perri Thomas
2 laps 3 Delegate Barry Brook P Fahy
2 laps 4 Seek The Gold Merri Glatz Steven Pateman
margin: neck ( 1 lap ) 7 lengths ( 2 laps ) time: 3-56.3

Trial 3 - 2YO - 1050m

1. Rory's Typhoon Leon Macdonald Clare Lindop
2. Furlang Gordon Richards Travis Creek
3. Slick Magic P Taylor Darren Holland
4. Taipan Annie Brian Pateyjohns Michael Hoppo
5. Zedos Ray Paech Dean Cleaver
6. Chalini Leon Macdonald Cheree Buchiw
7. Jesuit Rose Daniel Clarken Jeffrey Maund
8. Kooda San John Dunn Ben Claridge
9. Stellani Leon Macdonald Jason Holder
margin: length by length time: 1-03.9

Trial 4 - Open Short (1) - 1050m

1.  Little Neeco Brian Mueller David Tootell
2.  Delta Cloud Daniel Clarken Jeffrey Maund
3.  Eminency Peter Jones Clare Lindop
4.  Madison Gardens John Dunn Ben Claridge
5.  Chading Joe Hall Glen Dorol
6.  Our Perseus Jenny Whyte Matthew Neilson
7.  Pick of the Crop Joe Hall Paul Gatt
8.  Tash Kent Merri Glatz Steven Pateman
margin: neck by a nose time: 1-03.0

Trial 5 - Open Short (2) - 1050m

1. Prince Blev Brian Mueller David Tootell
2. Keely's Gift Ken Matson Matthew Neilson
3. Rally David Jolly David Carney
4. Tawtrice Richard Jolly Travis Creek
5. Kate's Bridge Joe Hall Paul Gatt
6. Cabu Gold Joe Hall Glen Dorol
7. Mash Unit John Hawkes Wayne Kerford
8. Trifalao Kerry McAnulty Jeffrey Maund
margin: 2 lengths by 3 lengths time: 1-04.1

Trial 6 - Open Short (3) - 1050m

1. Rorting Mark Minervini Travis Creek
2. Liberal Sally Daniel Clarken Jeffrey Maund
3. Counter Capers Joe Hall Glen Dorol
4. Arah Dramas Tony McEvoy Simon Price
5. Simonde Joe Hall Paul Gatt
6. Pagan Gold David Jolly David Carney
7. Struck John Hawkes Wayne Kerford
8. Supremely SCRATCHED  
margin: head by 1 length time: 1-05.8

Trial 7 - Open Short (4) - 1050m

1. Mottram Joe Hall Glen Dorol
2. Zipthea David Jolly Paul Gatt
3. Astro Guardia Norm Darragh Michael Hoppo
4. Demondo Daniel Clarken Jeffrey Maund
5. Bhutan Roslyn Day Simon Price
6. Tomonde Joe Hall Wayne Kerford
7. Vanardo Alain Muhlethaler Raygan Rayner
margin: length by a length time: 1-04.4

Home -- About Greg -- Older Stories -- The Virtual FormGuide

vine.gif (4739 bytes)

blb.gif (108 bytes) trx.gif (807 bytes) brb.gif (108 bytes)

 

[an error occurred while processing this directive]
Featured Horse

Click on Me
Featured Stallion

Click on Me
Featured Listing

Click on Me
Awards
Loading...
Correspondents
Bill Saunders
Greg Irvine
Peter Mullen
Jenny Barnes
Brian Russell
Quentin Lang
Fiona Tomlin
Berni Saunders
Katrina Partridge
Jo Adams
Martin King
Gaye Gauci
blb.gif (108 bytes) trx.gif (807 bytes) brb.gif (108 bytes)